O εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου στο σχολείο μας

Με την παράδοση της σημαίας, την απονομή βραβείων και αριστείων, αλλά και ένα πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό από τα γεγονότα και τις μαρτυρίες της εποχής πλαισιωμένο από τραγούδια, απαγγελίες και ένα μικρό θεατρικό γιορτάστηκε και φέτος στο σχολείο μας η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940. Η δεκαμελής ορχήστρα του σχολείου, η χορωδία, όπως και τα παιδιά που έπαιξαν και απήγγειλαν, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, μεταδίδοντάς μας με τον πιο γλαφυρό τρόπο τα μηνύματα της γιορτής για διαρκή αγώνα ενάντια στον φασισμό και τον ναζισμό και υπέρ του ανθρωπισμού και της ειρήνης. Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριες και τους μαθητές μας, αλλά και στους καθηγητές τους που επιμελήθηκαν τη γιορτή: τον κ. Βαρέκα, την κ. Κασκαμανίδου, την κ. Βελισσάρη και την κ. Δημοπούλου.