Το Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν στο σχολείο μας!

Την Τετάρτη 15/11 είχαμε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας το Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν!
Ο Κωνσταντίνος Ευστρατίου και η Μαρία Κωνσταντά μάς παρουσίασαν την παράσταση: “Το γεφύρι της Άρτας και οι λυγερές του Κάτω Κόσμου” , μια πρωτότυπη σύνθεση με δημοτική ποίηση, αφήγηση, ζωντανή μουσική και τραγούδια.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παράσταση και μυήθηκαν στην απαράμιλλη ομορφιά της δημοτικής ποίησης, που αποτυπώνει την κοινωνία, τα ήθη, τη θέση της γυναίκας και του άντρα στην λαϊκή παράδοση. Μετά το τέλος της παράστασης ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση με τους ηθοποιούς γύρω από τα στερεότυπα των φύλων, τις διακρίσεις, τις προκαταλήψεις και την έμφυλη βία στην ελληνική κοινωνία σήμερα.
Τη δράση διοοργάνωσαν οι καθηγήτριες: κ. Δημοπούλου, κ. Καραλιόλιου και κ. Ιωαννίδου.