Εκδηλώσεις

Στιγμιότυπα από τη συμμετοχή του σχολείου μας στην ημερίδα με θέμα «Διαγενεακή Σύγκλιση – Θυμάμαι και Μαθαίνω»

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Κοζάνης διοργάνωσε επιστημονική ημερίδα με θέμα «Διαγενεακή Σύγκλιση – Θυμάμαι και Μαθαίνω» στις 29/11/2023 στη Στέγη Ποντιακού Πολιτισμού Κοζάνης. Η ομάδα του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Σιδέρη Χιονίας ετοίμασε και παρουσίασε ποικίλα κείμενα που ξεχώρισαν για την πρωτοτυπία και το ενδιαφέρον τους, μεταξύ των οποίων μια συνέντευξη με ανθρώπους τρίτης ηλικίας και μια συγκινητική επιστολή συνταξιούχου δασκάλου. Τα παιδιά μέσα από τη δουλειά τους αλλά και από τις εισηγήσεις που παρακολούθησαν ήρθαν πιο κοντά με τα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, συνειδητοποίησαν ότι η μία γενιά μαθαίνει από την άλλη και ότι μέσω του διαλόγου προωθείται η κατανόηση, ο σεβασμός και η αλληλεγγύη μεταξύ των γενεών, που ήταν και ο στόχος της ημερίδας.