Εκπαιδευτικά προγράμματα Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκπαιδευτική επίσκεψη Β’ τάξης στην Πρέβεζα

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πρέβεζα πραγματοποίησαν μαθήτριες και μαθητές της Β΄Λυκείου του σχολείου μας στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων: 1) «Ασκληπιεία: το αρχαιότερο φάρμακο της ψυχής και του σώματος», 2) «Κάνοντας ρεπορτάζ σε τόπους πολιτιστικού ενδιαφέροντος» και 3) «Παίρνοντας συνεντεύξεις από επισκέπτες σε τόπους πολιτιστικού ενδιαφέροντος». Οι μαθητές αρχικά ξεναγήθηκαν στο Νεκρομαντείο του Αχέροντα στο Μεσοπόταμο Πρεβέζης και στη συνέχεια μετέβησαν στην Πρέβεζα, όπου περιδιάβηκαν το ιστορικό κέντρο της πόλης, επισκεπτόμενοι τον ενετικό Πύργο του ρολογιού, τον μητροπολιτικό ναό του Αγίου Χαράλαμπου και το Σεϊτάν Παζάρ. Τους/τις μαθητές/μαθήτριες συνόδευσαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των προγραμμάτων: Δημοπούλου Α., Ιωαννίδου Δ., Καραλιόλιου Π., Κασκαμανίδου Π., Βαρέκας Μ.