Παρακολούθηση διαδικτυακής ενημέρωσης ΠΔΜ

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας διοργάνωσε διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση στο πλαίσιο των δράσεων Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν τα Τμήματα του Πανεπιστημίου. Η πρόσκληση απευθυνόταν σε μαθητές/τριες των ΓΕ.Λ. και των ΕΠΑ.Λ. της Δυτικής Μακεδονίας και ιδιαίτερα σε υποψήφιους των πανελλαδικών εξετάσεων.

Το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας αποτελεί σταθερή επιλογή των μαθητών και μαθητριών του 2 ου ΓΕΛ Κοζάνης, γιατί προσφέρει επιλογές σπουδών σε σύγχρονα αντικείμενα με ενδιαφέρουσες επαγγελματικές προοπτικές. Μεγάλο του πλεονέκτημα το σύγχρονο campus, που συνεχώς αναβαθμίζεται.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά την Τετάρτη 03-04-2024, από τις 11:45 έως τις 14:00.

Συγκεκριμένα για το 2ο επιστημονικό πεδίο παρουσιάστηκαν στους
μαθητές και τις μαθήτριές μας τα τμήματα:
– Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών
– Μηχανολόγων Μηχανικών
– Μηχανικών Ορυκτών Πόρων
– Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων (+ 4ο πεδίο)
– Τμήμα Χημικών Μηχανικών
– Μαθηματικών
Για το 4ο επιστημονικό πεδίο παρουσιάστηκαν τα τμήματα:
– Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Επιστημών
– Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής
– Επικοινωνίας και Ψηφιακών Μέσων
– Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων
– Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας
– Πληροφορικής
– Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων
– Τμήμα Οικονομικών Επιστημών

Η δράση συντονίστηκε από τους εκπαιδευτικούς Αναστασία Μπαμπαλή (ΠΕ 03), Σπύρο Περδικάρη (ΠΕ 02), Νίκο Χασάπη (ΠΕ 80) και Κώστα Καραγιαννίδη (ΠΕ 86).