Workshop Euroclass by Eurodesk x GO Alive στο σχολείο μας

Στις 16 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας  το workshop με τίτλο Euroclass by Eurodesk x GO Alive, το οποίο έλαβε χώρα με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Φωνής, προκειμένου να συνδεθεί με το σύνθημα της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Νεολαίας 2024 “Voice Your Vision”. Κατά την διάρκεια του workshop αναλύθηκαν ποικίλες θεματικές, όπως η ιστορική πορεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οι αξίες της, τα βασικά θεσμικά της όργανα, τα οφέλη για τη νεολαία καθώς και οι μελανές σελίδες της, οι οποίες δε θα μπορούσαν να παραλειφθούν. Συνάμα, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον διαδικτυακό κόμβο together.eu ή αλλιώς mazi.eu, ώστε να νιώσουν ακόμη πιο ενεργοί πολίτες και να κινητοποιηθούν και να αξιοποιήσουν την ψήφο τους στις 9 Ιουνίου του 2024.

Στη δράση, η οποία συντονίστηκε από την εκπαιδευτικό Μαρία Τουρνά, συμμετείχε το τμήμα Β5.

Πηγή φωτογραφιών: Go alive fb