Δράση για τον σχολικό εκφοβισμό

Τη Δευτέρα 22-04-24 πραγματοποιήθηκε στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας εισήγηση του ψυχολόγου του σχολείου μας κ. Καράμπινα Ν. αλλά και συζήτηση του ίδιου με τους μαθητές των τμημάτων Α5 και Β2 με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό. Αρχικά προβλήθηκε ένα ολιγόλεπτο βίντεο ως αφόρμηση για την εποικοδομητική συζήτηση που επακολούθησε. Αφού αποσαφηνίστηκαν κάποιες βασικές έννοιες: πείραγμα, καβγάς, διαμάχη, εκφοβισμός (bullying), αναλύθηκαν οι όροι: θύτης, θύμα, παρατηρητές και οι σχέσεις μεταξύ τους. Το θέμα φάνηκε να κινητοποίησε το ενδιαφέρον των μαθητών, καθώς συμμετείχαν ενεργά στον διάλογο. Τέλος, ο κύριος Καράμπινας παρακίνησε τα παιδιά να καταγγέλλουν φαινόμενα σχολικού εκφοβισμού είτε στη διοίκηση- καθηγητές του σχολείου, είτε στον ψυχολόγο, είτε στην ειδική ηλεκτρονική εφαρμογή διαχείρισης ανθρώπινου δικτύου stop-bullying.gov.gr.

Υπεύθυνες καθηγήτριες για την προαναφερόμενη δράση ήταν οι σύμβουλοι σχολικής ζωής: Τότσικα Αικ. και Τουρνά Μ.