Oμιλία για την ασφαλή σχέση των μαθητών με το διαδίκτυο

Στις 19-04-24 μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Α3 και Β5 παρακολούθησαν μία διαδραστική-διαδικτυακή ομιλία με τίτλο: “Πώς να έχουμε μία ασφαλή και ισορροπημένη σχέση με την τεχνολογία” στο πλαίσιο του 13ου Φεστιβάλ Δημιουργίας. Εισηγήτρια της ομιλίας ήταν η κ. Ροδούλα Καφτάκη, μηχ. Η/Υ και Πληροφορικής, εκπαιδευτικός και συγγραφέας. Εκτός από την πολύ ενδιαφέρουσα εισήγηση οι μαθητές/μαθήτριες παρακολούθησαν και ολιγόλεπτα βίντεο σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου, που πραγματικά καθήλωσαν την προσοχή και το ενδιαφέρον τους. Στο τέλος της ομιλίας δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά να θέσουν ερωτήσεις, αλλά και να εκφράσουν τους προβληματισμούς τους σχετικά με το θέμα. Συντονίστριες της δράσης ήταν οι σύμβουλοι σχολικής ζωής του σχολείου μας κ. Τουρνά Μαρία και κ. Τότσικα Αικατερίνη.