Η συγγραφέας Κατερίνα Λάκκα στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 16-02-24 είχαμε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουμε στον χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου μας τη φιλόλογο και συγγραφέα Κατερίνα Λάκκα. Οι μαθητές του τμήματος Β3 με συντονίστρια και υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Τότσικα είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τη συγγραφέα για θέματα όπως ο ρόλος των διανοούμενων και πώς αυτοί μπορούν να συμβάλουν στην αντιμετώπιση των προβλημάτων που απασχολούν τη νεολαία σήμερα. Στη συνέχεια τα παιδιά του τμήματος που συμμετέχουν στον όμιλο «Κινηματογράφος» είχαν τη δυνατότητα να θέσουν ερωτήσεις σχετικά με τη συγγραφή ενός σεναρίου αλλά και την παραγωγή ταινιών μικρού μήκους, για τα οποία η κ. Λάκκα έδωσε χρήσιμες πληροφορίες. Τέλος, η συγγραφέας έκανε δωρεά στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας το πρώτο της μυθιστόρημα με τίτλο «Μια κάποια Γαλάτεια». Την ευχαριστούμε θερμά!